Polecamy
Góry sowie
Kompleks Osówka
Walim
Zagórze Śląskie
Zamek Książ
Arboretum w Wojsławicach
Palmiarnia Wałbrzych
Szczawno Zdrój
Bagieniec
Skansen w Jaworzynie
Kościół Pokoju
Pałac w Kraskowie
Muzeum Przemysłu
Czerwony Baron
Inne ciekawe miejsca

Bagieniec

Zobacz jak dojechać

 

bagieniecBagieniec po raz pierwszy wzmiankowany był w 1307 roku jako Tychenow. Do około XVII wieku wieś należała do Saksonii, a od 1781 r. do Śląska. Majątek często zmieniał właścicieli, należał m.in. do rodziny Schleuer, Hulfrich, von Sachenkirch, von Kolditz, von Zedlitz, von Lieres. Od 1997 pałac znajduje się w rękach prywatnych, od kiedy to również trwa jego remont.

Pierwotne założenie to prawdopodobnie dwór. Obecnie - pałac, trójkondygnacyjny, podpiwniczony, powstały na planie regularnym.

Pałac zbudowany jest głównie z cegły, z niewieloma dodatkami kamienia, kryty dachem czterospadowym. Kubatura obiektu to niespełna 5000 m3. Zabytek znajduje się w centrum wsi Bagieniec, otoczony jest pięknym, zaniedbanym parkiem oraz jeziorem, które kiedyś pełniło rolę fosy.

bagieniec_fosaDo pałacu mozna się dostać kamiennym mostem wybudowanym w miejscu mostu zwodzonego. Zachowały się m.in. XIX - wieczny kamienny portal, kartusz herbowy oraz pomieszczenia ze sklepieniami kolebkowymi. W pałacu gościło wiele znanych osobistości takich jak Johann Wolfgang Goethe czy Friedrich Bogislaw von Tauentzien.

 

O miejscowości:
bagieniec_zamekWieś nad potokiem Bagieniecka Woda, u podnóża Wzgórz Bagienieckich, położona na wysokości 203-210 m n.p.m. Etymologia nazwy wsi nawiązuje do istniejących tutaj mokradeł: der Teich - sadzawka, staw.
Bagieniec powstał za czasów Bolka I, księcia Świdnicko - Jaworskiego. Wymieniany po raz pierwszy w 1307, a następnie w 1318 r. w dokumentach biskupa wrocławskiego Henryka. Ostatnim właścicielem wsi był - wymieniony w 1930 r. - Karl August von Zedlitz-Leipe.
W Bagieńcu i okolicach zlokalizowano 10 stanowisk archeologicznych, dokumentujących ślady dawnego osadnictwa,
W okolicach wsi można napotkać także na liczne granitowe odsłonięcia (północno-zachodnia granica masywu granitowego Strzegom-Sobótka) - tzw. granit strzegomski z dużą ilością biotytu (składnik granitu - czarna barwa)

 

Atrakcje:

bagieniec_palacDawny renesansowy dwór z XVI w. wybudowany na granitowej, sztucznej wyspie, który po wielu przeróbkach i przebudowach uzyskał postać pałacu (przypuszczalna data powstania obiektu - podawana przez architektów - przypada na II poł. XVI w., w następnych stuleciach obiekt kilkakrotnie przebudowywano, m.in. w. XVIII w. został przebudowany na styl barokowy, a pod koniec XIX w. gruntownie zmodernizowany przez ówczesnego właściciela barona von Zedllitz). W portalu, nad drzwiami widniały herby właścicieli i korona baronowska.bagieniec_brama W górnej części drzwi zachował się napis - sentencja napisana gotykiem o treści "Siedzisz dobrze, to siedź mocno".
W pałacu przebywał m.in. Johann Wolfgang von Goethe (1790 r.), a przed II wojną światową mieszkał tu i miał swoją pracownię znany rzeźbiarz Reinhold Kraft. Obiekt ten jednak nie nadawał się do stałego zamieszkania, ze względu na trudności z jego ogrzaniem (w najstarszej części, ściany posiadają grubość 1 m).
Wejście na teren pałacu prowadzi przez trójprzęsłowy most i bramę wjazdową (z rzeźbami małych aniołków).

 

 

bagieniec_cmentarzZespół cmentarny obejmujący mur cmentarny z żelazną bramą z ok. poł. XIX wieku, kaplica cmentarna z 1854-56 r. oraz cmentarz, z zespołem zabytkowych nagrobków rodu von Zedlitz z XIX w. Najstarszy istniejący nagrobek pochodzi z 1889 r.
Sama kaplica posiada otwory okienne zakończone ostrołukami, w pomieszczeniu znajdują się sklepienia krzyżowe (neogotycki charakter budowli). Nad drzwiami wejściowymi znajdują się dwie litery alfabetu greckiego - alfa i omega. Po obu stronach wejścia widoczne są dwie wnęki (prawdopodobnie stały tam kamienne posągi aniołków).
Od bramy wejściowej do kaplicy prowadzi alejka wysadzana starymi lipami porośniętymi gęstym bluszczem.

               

 

Góra Strzelnica - 264,2 m n.p.m. - najwyższy szczyt Wzgórz Bagienieckich, w postaci wąskiego grzbietu przebiegającego z północy na południe, zbudowany ze skał granitowych, zachodni stok grzbietu od strony Bagieńca jest stromy i urwisty, zaś wschodni opada łagodnie w stronę Wiśniowej. Szczyt Strzelnicy, z którego rozpościera się panorama na okoliczne wsie, Masyw Ślęży i Sudety Środkowe, nie jest pokryty lasem (jedynie nieliczne drzewa, głównie karłowate brzozy i dęby).
Do dziś zachowały się na jej obszarze resztki ziemnych umocnień z czasów wojny 30-letniej. W XVIII w. Prusacy utworzyli tu cytadelę (przeznaczenie góry wpłynęło na jej nazwę - "Strzelnica"). Po II wojnie światowej umocnienia służyły jako poligon wojskowy dla stacjonujących w Świdnicy wojsk radzieckich.

 

tekst pochodzi z serwisu ziemiaswidnicka.friko.pl