Polecamy
Góry sowie
Kompleks Osówka
Walim
Zagórze Śląskie
Zamek Książ
Arboretum w Wojsławicach
Palmiarnia Wałbrzych
Szczawno Zdrój
Bagieniec
Skansen w Jaworzynie
Kościół Pokoju
Pałac w Kraskowie
Muzeum Przemysłu
Czerwony Baron
Inne ciekawe miejsca

Bagieniec

Zobacz jak dojechaæ

 

bagieniecBagieniec po raz pierwszy wzmiankowany byl w 1307 roku jako Tychenow. Do okolo XVII wieku wies naleala do Saksonii, a od 1781 r. do Śląska. Majątek czzsto zmienial wlascicieli, naleal m.in. do rodziny Schleuer, Hulfrich, von Sachenkirch, von Kolditz, von Zedlitz, von Lieres. Od 1997 palac znajduje siz w rzkach prywatnych, od kiedy to równie trwa jego remont.

Pierwotne zaloenie to prawdopodobnie dwór. Obecnie - palac, trójkondygnacyjny, podpiwniczony, powstaly na planie regularnym.

Palac zbudowany jest glównie z cegly, z niewieloma dodatkami kamienia, kryty dachem czterospadowym. Kubatura obiektu to niespelna 5000 m3. Zabytek znajduje siz w centrum wsi Bagieniec, otoczony jest pizknym, zaniedbanym parkiem oraz jeziorem, które kiedys pelnilo rolz fosy.

bagieniec_fosaDo palacu mozna siz dostaæ kamiennym mostem wybudowanym w miejscu mostu zwodzonego. Zachowaly siz m.in. XIX - wieczny kamienny portal, kartusz herbowy oraz pomieszczenia ze sklepieniami kolebkowymi. W palacu goscilo wiele znanych osobistosci takich jak Johann Wolfgang Goethe czy Friedrich Bogislaw von Tauentzien.

 

O miejscowosci:
bagieniec_zamekWies nad potokiem Bagieniecka Woda, u podnóa Wzgórz Bagienieckich, poloona na wysokosci 203-210 m n.p.m. Etymologia nazwy wsi nawiązuje do istniejących tutaj mokradel: der Teich - sadzawka, staw.
Bagieniec powstal za czasów Bolka I, ksizcia Świdnicko - Jaworskiego. Wymieniany po raz pierwszy w 1307, a nastzpnie w 1318 r. w dokumentach biskupa wroclawskiego Henryka. Ostatnim wlascicielem wsi byl - wymieniony w 1930 r. - Karl August von Zedlitz-Leipe.
W Bagieñcu i okolicach zlokalizowano 10 stanowisk archeologicznych, dokumentujących slady dawnego osadnictwa,
W okolicach wsi mona napotkaæ take na liczne granitowe odslonizcia (pólnocno-zachodnia granica masywu granitowego Strzegom-Sobótka) - tzw. granit strzegomski z duą iloscią biotytu (skladnik granitu - czarna barwa)

 

Atrakcje:

bagieniec_palacDawny renesansowy dwór z XVI w. wybudowany na granitowej, sztucznej wyspie, który po wielu przeróbkach i przebudowach uzyskal postaæ palacu (przypuszczalna data powstania obiektu - podawana przez architektów - przypada na II pol. XVI w., w nastzpnych stuleciach obiekt kilkakrotnie przebudowywano, m.in. w. XVIII w. zostal przebudowany na styl barokowy, a pod koniec XIX w. gruntownie zmodernizowany przez ówczesnego wlasciciela barona von Zedllitz). W portalu, nad drzwiami widnialy herby wlascicieli i korona baronowska.bagieniec_brama W górnej czzsci drzwi zachowal siz napis - sentencja napisana gotykiem o tresci "Siedzisz dobrze, to siedz mocno".
W palacu przebywal m.in. Johann Wolfgang von Goethe (1790 r.), a przed II wojną swiatową mieszkal tu i mial swoją pracowniz znany rzezbiarz Reinhold Kraft. Obiekt ten jednak nie nadawal siz do stalego zamieszkania, ze wzglzdu na trudnosci z jego ogrzaniem (w najstarszej czzsci, sciany posiadają grubosæ 1 m).
Wejscie na teren palacu prowadzi przez trójprzzslowy most i bramz wjazdową (z rzezbami malych aniolków).

 

 

bagieniec_cmentarzZespól cmentarny obejmujący mur cmentarny z elazną bramą z ok. pol. XIX wieku, kaplica cmentarna z 1854-56 r. oraz cmentarz, z zespolem zabytkowych nagrobków rodu von Zedlitz z XIX w. Najstarszy istniejący nagrobek pochodzi z 1889 r.
Sama kaplica posiada otwory okienne zakoñczone ostrolukami, w pomieszczeniu znajdują siz sklepienia krzyowe (neogotycki charakter budowli). Nad drzwiami wejsciowymi znajdują siz dwie litery alfabetu greckiego - alfa i omega. Po obu stronach wejscia widoczne są dwie wnzki (prawdopodobnie staly tam kamienne posągi aniolków).
Od bramy wejsciowej do kaplicy prowadzi alejka wysadzana starymi lipami porosniztymi gzstym bluszczem.

               

 

Góra Strzelnica - 264,2 m n.p.m. - najwyszy szczyt Wzgórz Bagienieckich, w postaci wąskiego grzbietu przebiegającego z pólnocy na poludnie, zbudowany ze skal granitowych, zachodni stok grzbietu od strony Bagieñca jest stromy i urwisty, zas wschodni opada lagodnie w stronz Wisniowej. Szczyt Strzelnicy, z którego rozposciera siz panorama na okoliczne wsie, Masyw Ślzy i Sudety Środkowe, nie jest pokryty lasem (jedynie nieliczne drzewa, glównie karlowate brzozy i dzby).
Do dzis zachowaly siz na jej obszarze resztki ziemnych umocnieñ z czasów wojny 30-letniej. W XVIII w. Prusacy utworzyli tu cytadelz (przeznaczenie góry wplynzlo na jej nazwz - "Strzelnica"). Po II wojnie swiatowej umocnienia sluyly jako poligon wojskowy dla stacjonujących w Świdnicy wojsk radzieckich.

 

tekst pochodzi z serwisu ziemiaswidnicka.friko.pl