Polecamy
Góry sowie
Kompleks Osówka
Walim
Zagórze Śląskie
Zamek Książ
Arboretum w Wojsławicach
Palmiarnia Wałbrzych
Szczawno Zdrój
Bagieniec
Skansen w Jaworzynie
Kościół Pokoju
Pałac w Kraskowie
Muzeum Przemysłu
Czerwony Baron
Inne ciekawe miejsca

Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu

Muzeum Przemysłu i Techniki w WałbrzychuMuzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu powstało na bazie jednego z najatrakcyjniejszych w Europie kompleksów przemysłowych. Znajdujące się tutaj urządzenia służące do wydobywania węgla, tak długo były eksploatowane, że siłą rzeczy stały się zabytkami. Należą do nich między innymi szyby górnicze, maszyny i inne elementy kopalni.

Muzeum zostało usytuowane na terenie byłej kopalni węgla kamiennego "Julia", której początki sięgają roku 1770. Wiele ze stojących tutaj budowli pochodzi z II połowy XIX wieku, jak na przykład nadszybia, które użytkowane były do końca kopalni. W 1990 roku decyzją ówczesnego Ministra Przemysłu wałbrzyskie kopalnie postawione zostały w stan likwidacji. Pięć lat później swoje podwoje otworzyło Muzeum Przemysłu i Techniki, które obecnie w swych zbiorach posiada kilka tysięcy eksponatów i pomocy muzealnych oraz bibliotekę z blisko tysiącem woluminów.

Głównymi elementami zespołu muzealnego stanowią stalowe wieże szybów "Julia" i "Sobótka", które górują nad muzeum. Zostały one zbudowane na przełomie XIX i XX wieku, a osadzone na kilkadziesiąt lat starszych wieżach szybowych. W skład zespołu wchodzą także budynki, gdzie oczyszczano węgiel oraz kotłownie, warsztaty, lampownia, łaźnia i pomieszczenia biurowe. Częścią tego zespołu jest od niedawna również Lisia Sztolnia.

Muzeum Przemysłu i Techniki w WałbrzychuTrasa zwiedzania wiedzie poprzez zabytkowe budynki do wyrobisk podziemnych, gdzie zgromadzono ciekawą ekspozycję ilustrującą pracę górników i historię wydobycia węgla na tym terenie. Prezentowane są również różnego rodzaju maszyny do pozyskiwania węgla i jego transportu najpierw do szybu, a później na powierzchnię. Dwugodzinne zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, wejścia o godz. 9.00 i 11.00. Dla grup możliwe jest uzgodnienie innych godzin zwiedzania. Muzeum jest czynne od wtorku do soboty.

 

Zwiedzanie: od wtorku do soboty w godz. 9.00 - 15.00

Trasa dostępna tylko z przewodnikiem, wejścia o godz. 9.00, 11.00 i 13.00

Ceny biletów wstępu: normalny 6 zł. ulgowy 3 zł.
Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację telefoniczną.
Dla grup zagranicznych istnieje możliwość zaangażowania tłumaczy za dodatkową opłatą.
Trasa turystyczna nieprzygotowana dla osób niepełnosprawnych.
Wejście w obuwiu turystycznym.
Czas zwiedzania: ok. 1,5 godz.

Trasa turystyczna w MPiT obejmuje:


Tekst pochodzi z seriwsu naszesudety.pl zdjęcia z serwisu wroclaw.hydral.com.pl